SLEDUJTE NÁS

ZAVOLEJTE NÁM

491 472 695

Co se dozvíte z DOT kódu pneumatiky?

DOT pneumatiky 

Jednotlivá vyrobená pneumatika nese na bočnici tzv. DOT kód, čtyři čísla ukazující přesné datum výroby. Spíše než dle data výroby by se však měl člověk orientovat podle ostatních ukazatelů, např. stav ojetí a hloubky běhounu.

Oč jde a kde jej hledat?

Tento čtyřmístný kód byl stanoven americkou organizací U.S. Department of Transportation (DOT) na začátku tisíciletí a specifikuje, kdy pneumatika byla zhotovena. Mimo to dle DOT a čárového kódu jsou výrobci schopni především určit a sledovat například šarže vyrobených kusů, jaká směs byla použita či jaká osoba daný kus vyrobila.  

Kdy byla tedy moje pneumatika vyrobena?

Čtyři čísla DOT na bočnici pomohou určit datum produkce. Pokud stejně jako na přiloženém obrázku vidíte na své pneumatice „3517“, byla vyrobena v 35. týdnu roku 2017.

Je toto datum vůbec důležité?

Během produkce pneumatik výrobci přidávají do směsi speciální činidla, která se s postupem času uvolňují a zajišťují ochranu pneumatik po dobu řady let a při korektním skladování zachovají pneumatiky jako nové. 

V průběhu výroby je standardem, že se kupříkladu letní pneumatiky vyrábějí již na podzim předchozího roku, a to z toho důvodu, že kvůli sezónním nákupům se může cesta od výrobce ke konečnému zákazníkovi prodloužit i přesto, že samotná výroba pneumatiky zabere pouze pár hodin.

Jak dlouho zůstane pneumatika nová?

Pneumatika začíná stárnout až poté, když se nazuje na vozidlo. Až tehdy začínají na plášť působit vnější vlivy jako teplota, vzdušná vlhkost, ozon a opotřebení jízdou. Samotná záruční doba osobních pneumatik koncernů Goodyear Dunlop či Continental Barum je dva roky od samotného zakoupení. 

Stárne vůbec pneumatika?

Ano, nicméně relativně pomalu – během prvních pěti roků mají Vaše pneumatiky víceméně stejné vlastnosti jako čerstvě vyrobené. I po pěti letech si pneumatiky zachovávají vlastnosti, na jež se můžete spolehnout, ale toto záleží na Vašem konkrétním použití vozidla. Po deseti letech je ale třeba zvážit výměnu pneumatik bez ohledu na hloubku a celkový stav dezénu.

Jak mám své pneumatiky skladovat?

Pro správné sezónní uchování pneumatik je třeba dodržet tři pravidla. Pneumatiky či kompletní kola mají být v chladném a suchém prostředí, kde jsou mimo přímé světlo a dosah různých chemických látek či ozonu.

U nás v Pneu – Truněček máme pneumatiky uskladněny tak, jak mají správně být a nabízíme také i sezónní uskladnění Vašich kol. Neváhejte nás kontaktovat již dnes!

Zdroj: Continental

#dot #kod #oznaceni #datumvyroby #pneumatika #pneu #informace