SLEDUJTE NÁS

ZAVOLEJTE NÁM

491 472 695

Pneumatiky s ochranným lemem: vyplatí se?

Ochranný lem pneumatiky

Hliníková kola jsou krásná. To poslední, co byste chtěli vidět, je jejich poškození, která navíc nebude možné přelakovat a nepomůže ani tmel. Jedním z řešení, jak ochránit kola před poškozením, jsou pneumatiky s lemem. Vyplatí se je koupit?

Pneumatiky s ochranným lemem byly vyvinuty za účelem ochrany hliníkových disků před poškozením. Jsou reakcí na narůstající oblibu tohoto typu kol. Hliníkové disky mají velmi zajímavý vzhled, a díky tomu významně zlepšují vzhled každého vozu. Umožňují také dobré odvětrávání částí brzdového systému, což samozřejmě prodlužuje jejich životnost.

Bohužel během provozu automobilu dochází k různým druhům poškození, zejména při jízdě po městě a parkování. A dokonce i při tankování na čerpací stanici. Hliníková kola se poškozují právě bočními oděrkami. Důsledkem odřenin jsou škrábance, ztráta lesku a dokonce i úlomky. Nelze je snadno odstranit. Existují nejrůznější prostředky: tmely na disky, retušovací barvy. K dispozici jsou také metody pro opravu odlomených částí. Nejlepším řešením je však poškození spíše předcházet než je opravovat. Pro tento účel byly vyvinuty pneumatiky s ochranným lemem. Mají speciální označení. Je však třeba mít na paměti, že ochranné lemy se používají především u nízkoprofilových pneumatik (v současnosti nejoblíbenějších), které umožňují použití ráfků s velmi velkým průměrem.

Je třeba si uvědomit:

  • Nejčastěji se ochranný lem používá na pneumatikách s profilem nižším než 55.
  • Kola s velkým průměrem vybavená nízkoprofilovými pneumatikami jsou obzvláště náchylné k poškození při jízdě ve městě. 

Co je to ochranný lem?

Ochranný lem je dodatečná vrstva pryže, která se nanáší na patku pneumatiky. Patka je ta část pneumatiky, která přichází do styku s diskem a je zodpovědná za zachování její těsnosti (má také vliv na některé jízdní vlastnosti). Ochranný lem by měl přesahovat profil pneumatiky, aby mohl chránit okraj ráfku před kontaktem s nežádoucími prvky. Pokud řidič najede příliš blízko k obrubníku nebo jinému městskému konstrukčnímu prvku, disk se nepoškodí ani neodře. Místo toho dojde k odření pryžového ochranného lemu. Nedojde k poškození. Nanejvýš může ztratit barvu v důsledku oděru. 

Výrobci pneumatik s ochranným lemem také používají dodatečné výztuže bočnic pneumatik. To je nezbytné pro zvýšení odolnosti bočnic proti případnému přetížení (k němuž dochází při odření lemu o překážku). 

Ochranné lemy se používají u všech typů pneumatik a je k dispozici i ve verzi RunOnFlat (která umožňuje jízdu i s propíchnutou pneumatikou a při nulovém tlaku).

Pneumatiky s ochranným lemem vyžadují zvýšenou péči. Čas od času je vhodné namazat bočnice a ochranný lem speciálním prostředkem na údržbu pneumatiky. Pneumatiky tak zůstanou pružné a zachovají si černou barvu. Ochranný lem bude pružnější. Díky tomu bude také odolnější proti oděru. Pneumatika bude mít také atraktivní černou barvu, která dobře kontrastuje s barvou hliníkového ráfku. 

Mají mé pneumatiky ochranný lem?

Jak zjistit, zda má pneumatika ochranný lem? Jak vypadá ochranný lem na hliníkové disky?

Je třeba se podívat na bočnici pneumatiky. V místě, kde se pneumatika dotýká ráfku (vnitřní kruh pneumatiky), se nachází patka. Jedná se o část pneumatiky, ve které je umístěn drát obalený gumou. Patka je primárně zodpovědná za zajištění těsnosti bezdušových pneumatik.

  • Pokud je patka viditelně zesílená a vyčnívá mimo obrys disku, má pneumatika ochranný lem.
  • Výrobci pneumatik používají speciální označení. Pokud je pneumatika opatřena ochranným lemem, bývá obvykle označena symbolem MFS, FR, FP nebo RFP.
  • Jeden model pneumatiky lze vyrobit ve dvou verzích – s ochranným lemem ráfku a bez něj.

Ochranné lemy se používají pouze u pneumatik na hliníkové disky. Ty jsou obzvláště náchylná k poškození. Pneumatiky s ochranným lemem se na ocelových discích používají jen zřídka. Proč? Ocelové disky se zřídka používají v kombinaci s nízkoprofilovými pneumatikami. 

Vyplatí se používat pneumatiku s ochranným lemem?

Pneumatiky s ochranným lemem jsou určeny především pro řidiče, kteří jezdí často ve městě. K poškození disku může dojít v řadě situací:

  • při najetí do výmolu na silnici;
  • při nárazu do obrubníku během jízdy;
  • při nárazu do obrubníku nebo jiného prvku při parkování.

Kola s nízkoprofilovými pneumatikami jsou obzvláště náchylná k poškození; krátká vzdálenost mezi běhounem a ráfkem zvyšuje riziko poškození. Ochranné lemy jsou dobrým řešením, jak ochránit drahé hliníkové disky před poškozením. Je důležité si uvědomit, že jakékoli poškození hliníkového disku oslabuje jeho pevnost. To má negativní dopad na bezpečnost jízdy.

Pneumatiky s ochranným lemem jsou o 10 až 15 % dražší než standardní pneumatiky. Tyto náklady se však vyplatí, protože chrání vaše kola před poškozením. 

Zdroj: Epremio.cz